Marea 1.9TD - par problema

Autor allenp, 01 Siječanj 2015, 18:44:31

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

franjo-fritz

Imas o tome 1000000001tema i ovdje na forumu
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

allenp

ne znam, surfam cijelo popodne i ok, pronašao sam kako funkcionira termostat i kako se proizvodi te što su najčešći razlozi kvara termostata, ali nisam pronašao uložak za kupit za mareu.

ovo s renaultom 4 otpada jer je njegov termostat starijeg tipa i ako zakaže ostane zatvoren dok ovaj marein ostaje noviji ostaje otvoren.

tako da me zanima samo i jedino kako povoljnije riješit termostat:
1) popravkom (vrlo vrlo mala, neznatna mogućnost da je zaštekao radi nakupine kamenca ili smeća i da nije iscurio vosak)

2) promjenom originalnog ili prihvatljivog zamjenskog uloška s failsafe mehanizmom

3) polovnim termostatom - no je li to pametno?


dakle od vas bih molio, ako ste imali iskustva s mareinim termostatom, može li se odšerafiti tj skinuti samo uložak, a onda bih stavio s drugog polovnog ranije testirani termostat na svoje kućište.

dakle ubaciti polovni termostat u lonac vruće vode i vidjet jel otvara, s tim da u startu tj na zraku mora biti zatvoren.

Multijet

Neznam šta bi ti pametno rekao. Ovdje na forumu imaš puno tema i puno se pisalo o tom termostatu. Ja sam imao problem i tražio rješenje i riješio ga sa r4 termostatom. Ljudi voze dizele i benzince i stavili r4 termostat i tako već godinama bez problema.
Netko je napisao da uredno radi i na 2700 ccm od 177 kW tak da..................

Na kraju, koji je auto-tempra ili marea?
0989739290

allenp

sad sam skinuo termostat i u prvi mah sam mislio da je ispravan jer je bio zatvoren, a kad bih nalio kipuće vode u cijev, otvorio bi se i normalno je propuštao.

ali onda mi je palo na pamet da možda propušta prerano i izgleda da je tako, počne propuštati već na nekih 70 stupnjeva, tj već je malo otvoren tada, ne skroz ali propušta već, a mislim da ne bi smio, je li tako?

ono što piše u manualu da je temperatura 81-84 stupnja znači da se na toj temperaturi tek počinje otvarati je li tako?

ako je, onda je to to - treba drugi termostat.

e sad, meni nije jasno, može li se on kako odšerafiti s ovim crnim dijelom van kućišta? pokušao sam ali ne da se.

evo slike:

http://i62.tinypic.com/346pe3b.jpg

http://i61.tinypic.com/33mlsfq.jpg

chico2288

Ne može se rastaviti jer je uprešano-zaliveno..što god...
A i da ga uspiješ rastaviti, ne postoji samo uložak za kupiti..

Rabljeni se ne isplati stavljati jer ćeš ga za kratko vrijeme opet skidati.

Stavi od r4 i gas :D

allenp

ne, čuo sam da od r4 rikava u zatvorenom položaju što znači da prokuha motor i ode brtva, a ovi noviji, valjda i od maree, u otvorenom položaju s failsafe mehanizmom...

jbg, 500kn je to "veselje" novo.

franjo-fritz

Krivo si cuo svakoi moze riknut i u otvorenom i zatvorenom polozaju. Nema tu filozofije termotat ti je u banani ma koliko gd ti njega ispitivao
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

allenp


chico2288

Citat: franjo-fritz  u 03 Siječanj 2015, 22:00:34
Krivo si cuo svakoi moze riknut i u otvorenom i zatvorenom polozaju. Nema tu filozofije termotat ti je u banani ma koliko gd ti njega ispitivao
Potpis.

Ne može se motor pregrijati ako tu i tamo pratiš temperaturu i na vrijeme reagiraš...čemu onda kazaljka služi?!

allenp

tu i tamo?
jesi čuo kad za murphyjev zakon?

chico2288

Znam ja dobro kaj je murphyev zakon...ne može se motor pregrijati u roku par sekundi..ipak je za to potrebno neko vrijeme...

Gle...tražio si savjete-dobio si savjete...na tebi je dali ćeš poslušati ili ne..

allenp

Citat: chico2288  u 03 Siječanj 2015, 23:17:39
Znam ja dobro kaj je murphyev zakon...ne može se motor pregrijati u roku par sekundi..ipak je za to potrebno neko vrijeme...

Gle...tražio si savjete-dobio si savjete...na tebi je dali ćeš poslušati ili ne..
dobio sam savjet, još se lomim oko toga, ali mislim da ga neću poslušati.

kako god, nedavno sam imao problem sa prošlim autom, temprom.
posložilo se tako da mi umalo i je zakuhao i to na koji glupi način?

nosio sam reparirati alternator, a on nije imao original maticu a usput je i navoj bio oštećen ili izlizan, pa je popustila matica i remenica (ne znam kako je originalno bila stegnuta da nije popustia ali nakon reparacije je), žurio sam na posao nisam skidao alternator i pravilno stegnuo remenicu, tj maticu nego sam to nabrzinu stegnuo dok je alternator bio na autu i remenica je sjela krivo tj bacala.

putem do posla je zbacila remen sa sebe čime sam izgubio i servo i vodenu pumpu.
u roku nekoliko minuta je temperatura došla do maltene kritične a do posla sam ostao bez vode, isparila, skoro sva, no motor sva sreća nije stradao jer sam vozio tako da sam malo išao malo stajao i hladio. isti je bio i povratak kući samo sam usuo vode ali je do doma više skoro i nije bilo.

eto ti problema radi jedne ušljive matice, umalo selfdestruct u par minuta, murphy ili glupost, a možda i oboje.

chico2288

Sve to stoji, ali je oko tog termostata malo prostora za eksperimentiranje..

Ili od r4 ili novi koji je jbg. Skup.

franjo-fritz

U svemu gore navedenom sam si si kriv a ne nekakvi zakoni. To se zove fuseraj ili slaperaj. Nista drugo. Savjete si dobio a sad ti izmudruj sta ces.
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

allenp

Citat: franjo-fritz  u 04 Siječanj 2015, 10:35:59
U svemu gore navedenom sam si si kriv a ne nekakvi zakoni. To se zove fuseraj ili slaperaj. Nista drugo. Savjete si dobio a sad ti izmudruj sta ces.
a ovo s r4 nije fušeraj?

da, sam sam si kriv što me smetalo što mi se pali lampica od akumulatora nakon paljenja auta dok se ne stisne gas, pa sam nosio alternator na reparaciju nakon čega se i otpustila matica.

ali dobro, mislim da je ovdje sve rečeno i da nema smisla nastavljati na ovu temu.
hvala vam na savjetima, vidimo se, nadam se, na nekoj drugoj temi, jer problema mi zasad, ne nedostaje.

pozdrav.