Punto mk1 1.2 brtva glave

Autor Bijela noć, 11 Prosinac 2013, 00:08:56

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

ivanm

pošto sam kv automehaničar, iako old school, završio 1993. u auto servisima sam radio samo od 1995-1998, rekao sam ženi da mogu sam popraviti sve na tom autu osim elektronike.. ali ipak rijetko to radim, zadnji jači zahvat bio je prošlo ljeto kuplung na burazovom citroenu c3.. kočnice, auspuhe i male servise često radim frendovima, zadnje sam na ovom autu čim sam ga uzeo zamijenio auspuh, semeringe na strani remenice sve, brtve poklopca, remen, ležaj, pumpu.
a glavu sam zadnje skidao na kadettu 1.6 dizel, 2000. godine. moralo me i to dočekat.
iako bude glava odnešena na bruišenje tek danas i po nju idem u ponedjeljak jer prije ne stignem.

moram ispoštovati dogovor :)

vidim kod punta malu glupost i to stvarno ne shvaćam, zakaj su nosač motora zašarafili na glavu? pa ta glava cijelo vrijeme trpi naprezanja mašine u svim smjerovima.. baš bezveze..

ludaman

Čitam par stranica prije komentar o sarafima. Ako si kv mehaničar onda znaš zašto se moraju mijenjati sarafi glave. :) ne zbog kvalitete, ne zbog 12.10 ili xx.xx nego jer se rastegnu. U manualu od tvog motora bi trebao imati koliko je max dozvoljena dužina sarafa. Ako su se previše istegnuli daba sav posao oko glave kad glava neće biti dobro stegnuta i probijati će na sve strane.. jače dotezanje ne pomaže jer time samo više istezes sarafe.

Motorsport, because all other sports require only one ball...!!!

ivanm

#122
Kaljeni celik se ne rasteze, on puca.

ludaman

Sarafi glave se rastezu, zato i jesu posebni i ne možeš ih otići kupiti u običan dućan sa sarafima, ovo mi je čak frajer u Obadu na prodaji rezervnih dijelova preporučio (za turbo benzinski motor) kad sam išao tražit sarafe za dolje navedeni problem. Evo baš nedavno jedan poznanik imao problem, motor na novo složen prije par tisuća kilometara, sve novo osim sarafa glave i probijalo kompresiju u vodu. Dizali glavu jer su mislili da je dihtung pustio kad samo sarafi bili u problemu. Gregurek je na žalost ostao u 80-ima (na svoje iskustvo znam) :) Čini mi se da malo ljudi i majstora razumije problematiku sarafa glave. Neki majstori uopće ne žele skidati glavu ako znaju da neće ići novi sarafi (sad ćeš reć da je to radi 20kn rabata :) ). Na žalost za moj motor nema pojačanih sarafa glave i proučio sam tu temu jer sam ih htio dati raditi i na kraju odustao. Ne moraš kupovati nove ako su tvoje iste duljine kao original. Odi u ovlašteni nek ti daju jedan saraf za usporedbu pa provjeri. Originalni su sigurno puno kvalitetniji od zamjenskih ali na tvojem motoru nećeš sigurno imati problema sa zamjenskima :)
Stay tuned i sretno sa puntacem! :)
Motorsport, because all other sports require only one ball...!!!

franjo-fritz

Da rastezu se i u konacnici kad se nazad sztavljaju oce puknuti... Ne ijedan slucaj zbog skrtosti vlasnika vozila... Ako se rasi posao za sebe ili prodaju neka to bude posao a ne fuseraj, znaci obavezno. Glavu motora na ravnanje set dihtunga i novi sarafi. Jer ponavljam da nebi pita bila skuplja od tepsije. Npr. Sve zmontiras stezes sarafe i zadnji pkne u bloku pa jaja bi si odrezal od muke i bjesa
ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

ivanm

Neznam u kakvo se g#vno danas pretvorila autoindustrija i industrija autodijelova. Ocito je da su na novijim autima vijci koji se koriste slabije kvalitete nego nekada nego da je legedna gregurek priglup starac. Prije 25 godina si 25 puta mogao rastavljati masinu i nikad mijenjati sarafe. Jer su bili od Å¡vedskog a ne indijskog čelika. Danas kad se sve radi da izdrzi par godina ne cudi me da se sarafi rade da izdrze odredjeni broj godina i onda pucaju. Nije to neki moment. 3 kile plus pola kruga. Bas cu kad stegnem izmjerit kolko je to u konacnici kila. Danasnji auti su po kvaliteti materijala od kojih se izraÄ'uju smeća za razliku od auta do 1990-ih. Evo zamijenio sam semering na bregastoj prije 20000km i sad opet slini. I nisam stavio neko smece nego Corteco plavi viton. Al danas su svi autodijelovi smece koje traje koju godinu i opet mijenjaj. J#bo to sve..

topolino

 PotroÅ¡ački sistem  :D
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

ivanm

#127
najvjerojatnije, ko u svemu..

gokiSP

Postoji razlog zasto su vijci fleksibilni, a kod materijala koji je fleksibilan, a ujedno i čvrst normalna je stvar da dolazi do zamora materijala. Nebitno gdje je smještena proizvodnja. Uzaludno je sad raspravljati o tome jer koga to zanima, naučit ce i shvatit jer svi toliko malo fizike znaju, a logike valjda ne manjka.

ivanm

#129
heheh, vidim ti si dosta mlad i ambiciozan, franjo fritz kaže zamijeni jer pucaju a ti mi objašnjavaš osnove svojstava metala ko da sam ja jučer sa kruške pao. ali kad sam ja učio mehaniku (1989-1993) nikakvi šarafi od nijedne glave nisu se mijenjali. ni na kamionima, ni na mercedesima, ni ne peugeotima i na suzuki swiftu ni na fiatu ni na ničemu sa 40 ili 100+ks. dakle mijenjanje šarafa u garnituri nije postojalo kao pojam...
kako to objasniti da su desetljećima auti išli sa istim šarafima a danas to ne mogu.
pusti fiziku, znam ja šta je zamor materijala i koliko vrsta čelika postoji..
ali što se to dogodilo zadnjih godina da se "obavezno" mijenjaju šarafi a prije 20 godina se nisu mijenjali uopće..
nisu ni pucali, bar se ja ne sjećam..
o čemu se radi, o lošijoj kvaliteti šarafa ili o prodavanju magle?
kažem pusti fiziku jer je ona ista ko i prije 20 godina, ali zašto je danas praksa da se šarafi obavezno mijenjaju jer pucaju..
zašto pucaju a prije nisu?
možda ti ne pamtiš 1990-u ali ja da, bio sam na praksi u 5 radionica, od zmazane rupe do ovlaštenog servisa u kraljevićevoj.
NIKAD NIJEDAN AUTO NIJE DOBIO NOVE Å ARAFE NA GLAVI, a stotine ih je skidano..
zašto?



edit:

nije sramota odgovoriti: ne znam.

gokiSP

#130
Tehnika s godinama ide naprijed pa tako i oni ljudi koji rade u tvornicama imaju viÅ¡e mogućnosti Å¡to u ovom slučaju donosi unaprijeÄ'ene motore i nihove pojedine dijelove.
Glava je praktički najsloženiji dio motora i ako radimo kako bog zapovjeda, onda baÅ¡ oko glave treba biti "picajzla". Vjerujem da je svima jasno da glava trpi dosta naprezanja. Å to toplinskih Å¡to dinamičkih. Isto tako vjerujem da svi znaju da je glava napravljena od aluminija koji se na odreÄ'enim temperaturama Å¡iri. Sad je već možda nekima jasno koja je jedna od uloga "rastezljivih" vijaka. Glava će puno prije puknuti ako je za blok pričvršćena običnim vijcima, a to naravno ne želimo. Isto tako ti vijci imaju svoju ulogu prilikom stezanja glave.

Btw, ako se ne varam, napisao si da ti je temperatura otišla iznad radne pa postoji velika mogućnost da su ti se vijci rastegnuli i izgubili svoju namjenu.

Kako god bilo, sve to se može naći i na guglu pa koga zanima i tko želi složiti auto kako treba, proguglat će, tko ne, riskirat će.


Da se razumijemo, slagao sam i ja motore na kojima se nije mijenjalo ono što bi trebalo, ali ja se tu odmah u startu ogradim od eventualnih naknadnih kvarova prouzrokovanih dotičnim dijelovima.


Edit, nisam ima dovoljno godina kad si ti išao na praksu da bi radio u radioni, ali naslušao sam se od više ljudi da su tadašnji majstori bili vrlo maštoviti pa su vijke glave kratili što bi reklo da su i tada postojali vijci koji postoje i danas, ali očito je tada bilo više pametnih nego glupih. Bez uvrijede ikome.

ivanm

nije zakuhao auto, došla je temperatura do 3/4.
kakav je to čelik koji se deformira na 100 stupnjeva celzija?
po suncu se sama mašina zagrije na 60 stupnjeva ako ju ni ne upališ, a negdje u africi i na 80 stupnjeva
a ti meni kažeš da su se šarafi savinuli na 100 stupnjeva :facepalm:

sad ču ti ja odgovoriti na to pitanje a ti dalje tupi po svome kolko hoćeš:

nekada su se šarafi radili tako da izdrže 5x više naprezanja i više temperature nego je potrebno.
danas se radi uštede i jeftinije proizvodnje rade da izdrže max 20% više od maksimalnog naprezanja..

to ti je logika i odgovor.
zašto 80-ih nisu pucali šarafi?
jer su bili jači od ovih danas.
jbt danas 10 novih vijaka košta 80kn. znači nabavna cijena im je 40kn. 4.00kn po šarafu..

sad ti je jasno zakaj se mijenjaju? jer su govno!!

gokiSP

Totalno krivo, ne mijenjaju se jer su govno. Evo recimo primjera radi, Citroen Xantia koja nije auto današnjice i na kojem sam nedavno mijenjao brtvu glave, mijenjao sam i vijke jer su bili duži od propisanog. To je primjer koji dokazuje da je i 90-ih postojalo pravilo izmjene vijaka, s razlogom, a razlog nije da su vijci govno.

ivanm

jaooooo.... ja tebi pričam o razlozima pucanja šarafa a ti meni da je to normalno..

sjećam se ko klinjo pun snage pritezao sam šarafe na staroj ladi. bila je motor ne znam 1600ccm a šarafi M12.
stezali su se na 9 kila a ja sam greškom postavio kiloključ na 15kg i potrgao gedoru i to ne neku bezveznu nego kvalitetnu.
znači gedora je pukla a ne šaraf..
punto ima tanke šarafiće ko fićo.
no dosta o toj temi, nedami se natezat s glupostima.. idem gledat film.

šarafe ću zamijenit zato jer mi je franjo fritz rekao da lako pucaju i zbog nikojeg drugog razloga.
samo se nadam da u motor-dihtu prodaju kvalitetne, da nisu slabiji od originalnih i da neće puknut pri stezanju na 3kg +90+90 stupnjeva. ili puknut sami od sebe za 20000km..

gokiSP

Pričam o razlogu zamjene vijaka, a ako se ne mijenjaju, naravno da postoji mogućnost da puknu.

Btw, prilikom stezanja, vijak će puknuti baš iz razloga što se rastegnuo.