Novi Bravo - M32 mjenjač

Autor get, 17 Travanj 2014, 09:41:07

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 4 Gosti pregledava ovu temu.

get

Kako se svuda pojavio problem ležajeva u mjenjaču, koji je i prije poznat na tim mjenjačima

http://translate.google.com/translate?sl=ru&tl=en&js=y&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fwww.bravoclub.ru%2Fforum%2Fshowthread.php%3Ft%3D1623%26page%3D3&edit-text=&act=url

TakoÄ'er čujem neku vrst zujanja. Vjerojatno je u začetku. Unutra se nalazi nekakvih 6+2 ležaja (6 mjenjača i 2 diferencijala).

Od 8 ležajeva, 6 ih ima nove kataloške brojeve (2 iz diferencijala i četiri u mjenjaču).


Repl. date Replacing Replaced Description

21215/20

14.04.2010 55574101  55565321 BEARING      58,97â,¬

14.04.2010 55574104  55181941 BEARING      60,94â,¬

           55181940      -    BEARING      63,89â,¬

14.04.2010 55574107  55188083 BEARING      61,73â,¬

           55181940      -    BEARING      63,89â,¬

14.04.2010 55574107  55188083 BEARING      61,73â,¬



21220/20 (diferencijal)

21.04.2010 55572486  55563923 BEARING      68/45â,¬ x2



Malo o simptomima.

Mjenjač radi besprijekorno, ne zapinje, ne trza niti u jednoj brzini, ne krči.

Zvuk ležaja je teško čuti/primjetiti ako je uključena ventilacija, muzika . . .

Prvo sam primjetio da generalno auto nema onaj pravi zvuk, pa sam zatim malo čitao po britanskom forumu i informirati se o tome.

Najčešće se to primjeti u 5 brzini kada se lagano dotakne papučica gasa. U čestoj još ne čujem.

Zvuk je relativno teško detektirati, a sumnja da se radi o ležaju je tim veća jer kada je vozilo hladno (mjenjač se nije ugrijao) tada nema tog zvuka.

Jučer sam primjetio bolji način za detektiranje zvuka, da ubrzam na neku brzinu (70-80km/h), zatim pritisnem kvačilo pa ubacujem u brzine, kada gurnem mjenjač u 2 brzinu čuje se neki zvuk dok je u brzini kvačilo je pritisnuto, u 5. i 6. brzini.

Zvuk bi trebao biti jači/intenzivniji nakon duže vožnje po autocesti.


Uglavnom, sada me zanima, ako su ležajevi, a po meni nema što drugo biti, koji su ležajevi najbolji (TIMKEN, SNR . . .)

Glupo mi je Å¡to u servisu nikada nemaju naputak/informaciju izmjene nekog kataloÅ¡kog broja (da li je promijenjen proizvoÄ'ač, promijenjen materijal itd.)

Auto trenutno još nije navršio 50 000km.

Pa sad ne znam tko ima iskustva sa ležajevima. Dobra stvar je što su promijenjeni kataloški brojevi, pa se nadam da su i kvalitetnije komponente, jer ne vidim smisao da zamijenim loš ležaj lošim, gledajući kilometražu vozila.

Uglavnom, i u servisu misle da bi mogli biti ležajevi. Rekli su da još vozim i da pratim zvuk (jer valjda nije kritično), ali si mislim, možda je bolje preventivno djelovati, nego imati kasnije još veći trošak.

http://www.autolusso.co.uk/workshop/m32-gearbox.html

Izbjegavam njemački auto, i onda nabasam na OPel mjenjač . . .

AntonioK

evo i ja sam provao u 4. i 5 -oj ne čujem nikakvo zujanje mjenjača samo duboki zvuk motora
sada si mi bacio bubu u uho zbog ovoga.
znači vozimo švabu :kmeee

get

U 4. brzini nije problem.

Znači auto treba biti zagrijan (barem 10KM vožen), zatim doći do 5. brzine, i zatim samo lagano pritiskati gas (ono malo pritisnuti, pa pustiti)

I meni se činio kao zvuk motora, rekao bih da bi to 90% ljudi reklo.

Možda sam samo paranoičan, ne znam, ali to je definitivno nešto što će se morati mijenjati.

Sada mi na pamet doÄ'e, da eventualno promijenim ulje i stavim aditiv, ali ne znam jel bi time iÅ¡ta dobio, osim Å¡to bi možda eliminirao zvuk.

Dobio sam neke cijene iz Tokića, tamo su neke jako niske cijene u odnosu na ove iz Fiat-a, 70-80% jeftiniji svaki ležaj.

Uglavnom, Rusi kažu, poanta je na vrijeme detektirati i preventivno djelovati, kao sa genetskim bolestima, ako se na vrijeme dijagnosticiraju, postoji doživotna terapija :D



I oni koji imaju vozilo napravljeno poslije 14.04.2010. sa tim mjenjačem imaju veće šanse da im se to i ne pojavi.


AntonioK

provati ču još jednom na aviopisti kada stane ova bura

maks1

ÄŒao

To je klasična napaka menjalnika M-32. Ležaj na  C osovini (6 prestava ). Glede na kilometre je lahko za zamenjavo samo en ležaj ali pa vseh 6 kom . Ležaji diferencijala niso problematični  in jih Å¡e nisem menjal.

Ležaj-e  menjaj čim prej  da se ne razleti pa gre Å¡e 6 prestava zobniki  :box:

Menjava olja ali aditiv  ne reÅ¡i problema !!!!

V tem menjalniku so verjetno ležaji od SNR  ( 4 kom ) dva pa od Timkena  ker jih SNR nima .
Timken je boljÅ¡a kvaliteta  od SNR.

Osebno dam vedno Timken ležaje v menjalnik

Ob menjavi ležajev je potrebna  nastavitev ležajev , drugače se bo zadeva ponovila . Za to pa postoji od Getraga ( M-32 menjalnik ) posebno orodje .

lp  Maks :bravo:




get

maks1, inbox je pun pa ti ne mogu poslati poruku.

get

OK, jučer je sve riješeno.

Napravljena izmjena šest ležajeva mjenjača.

Svih šest originalno su bili TIMKEN, tako da se ne može SNR kriviti za išta.

Koji su sada ne znam, ali ovaj problematični 55574107 je novi kataloški broj pa se nadam da se *** neće ponoviti :)

Pogledali su i dvomaseni, i kažu da je sve OK.

Nema viÅ¡e zvukova Å¡to je kvario dojam vožnje. Znači, ja sam imao dva zvuka, jedan u 5. i 6. brzini kod davanja gasa (klasični problem) i jedan koji je kontinuirano rastao sa brzinom, recimo uznad 60km/h. Taj je jako teÅ¡ko čuti i  primjetiti (ali ja pacjent sve čujem).

Za sada mi se čini sve OK. Sada po ljeti ću imati malo više autoceste pa ćemo znati sve jel OK.

Garancija je 3 godine, tako da ne bi trebalo biti straha.

Jedino što mi je kočiona tekućina iznad maksimuma. Ne znam jel to povezano sa ovim skidanjem i vraćanjem ili ne. Pa moram vidjeti kako iscicati taj višak.

Malo duže sam čekao, jer jedan ležaj je stigao krivo upakiran, pa mi se otegnuo popravak, ali to je sve OK.

I slike ležajeva

http://www.fiatforum.com/attachment.php?attachmentid=138224&d=1402380955

http://www.fiatforum.com/attachment.php?attachmentid=138225&d=1402380955

http://www.fiatforum.com/attachment.php?attachmentid=138226&d=1402380955

Uglavnom, meni su otišla dva ležaja, odnosno, dobili su lufta, ali se nisu razletitli jer sam sve dosta rano detektirao (prvo ode ovaj 107, a onda strada 940, on je više posljedica). A takvu kombinaciju imamo još jednom pa je imalo smisla i to promijeniti.

Po slikama se vidi da mjenjač nije ostao bez ulja, jer mi je Franc pokazao kako to izgleda kada mjenjač ostane bez ulja, onda bude sve čaÄ'avo.


Eto, toliko od mene na ovu temu. Možda nekome pomogne da obrati pozornost na takve stvari na vrijeme da ne bi bila veća havarija.

Onaj tko nema problema, moja preporuka bi bila izmjena ulja u mjenjaču, ma što god pisali u uputstvima i govorili mehaničari.

pirec

Koliko te je koštala ta igra??
DA SAM NORMALAN POLUDIO BI!!!!!!

get

Sve zajedno je koštalo 4300KN za gotovinu.


marloz

mamma mia .. ja fala bogu nemam tih problema jedino onaj famozni dobropoznati zubac iz 2 u 3 brzinu al sam već navikao na njega ... bilo je riječi da je zbog ulja u mjenjaču kao ... a koliko košta izmjena ulja u mjenjaču ??

get

Ma sigurno ne više od 100kn plus ulje.

buzz11

Citat: marloz  u 11 Lipanj 2014, 11:59:50
mamma mia .. ja fala bogu nemam tih problema jedino onaj famozni dobropoznati zubac iz 2 u 3 brzinu al sam već navikao na njega ... bilo je riječi da je zbog ulja u mjenjaču kao ... a koliko košta izmjena ulja u mjenjaču ??

Onda su barem u novim modelima mogli stavit drugo ulje ako je do ulja sto ne vjerujem. Kod mene je nov novcat pa zapinje iz 2 u 3 brzinu.
Istu getribu sam imao u Zafiri 1.9 i isto je zapinjala. To je problem ocito u konstrukciji, a ne u ulju.
Ex: AR 33 1.7 16V, Fiat Brava 1.4 12V, AR 156 2.4 10V
Trenutno: AR 147 1.9 8V, Fiat Bravo 1.4TB MultiAir Sport 140, Audi A3 2.0 TFSI

chrisRi

Koje ulje je unutra gl4 ili gl5?

get


marloz

Citat: get  u 11 Lipanj 2014, 12:02:10
Ma sigurno ne više od 100kn plus ulje.

ne znam baš ...