Marea 1.9TD - par problema

Autor allenp, 01 Siječanj 2015, 18:44:31

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 2 Gosti pregledava ovu temu.

allenp

ekipa promjenio sam danas termostat i u prvi mah je bilo dobro, probna vožnja, temp se digla skoro do pola kako i treba i sve ok. e kad sam se sad prije sat vremena vraćao s posla doma, neće zagrijati 10km dalje od prve crtice, a onda nekako na neku foru je zagrijalo skoro do pola, da bi dalje u vožnji opet palo čak i mrvicu ispod prve crtice. inače grijanje u kabini radi bez zamjerke, a kad sam se vratio doma otvorio sam ekspanzionu posudu i sve je bilo upareno i voda vruća, nisam mjerio, ali zagrijana je.

pa u čemu joÅ¡ može biti problem ako je termostat novi original  (facet)?

čemu služe ona dva konektora koji se upiknu u termostat?

alister

Jesi ozračio sistem kako spada ?

allenp

danas pratio, pada temp ispod prve crtice kad se upali grijanje i vani je hladno, kad je toplije kao danas, onda negdje izmeÄ'u prve i druge crtice bude, ali sa ugaÅ¡enim grijanjem je tamo gdje bi trebala biti, ispod sredine mrvicu.

s tim da u 4. brzini malo padne temp, a u 5. malo poraste. kad kažem malo, mislim cca debljinu-dvije kazaljke.

alister

Ako ti je sistem ozračen kako spada i ako osjetiš razlike u grijanju onda ti je termostat neispravan. Ako nema promjene u grijanju možda ti je jednostavno senzor ili kazaljka neispravna.
Moja Marea zakuca na pola kada se auto ugrije i ne mrda ni sa grijanjem ni na autoputu. Baš sam bio u Autriji za Novu po ovim hladnoćama.

allenp

Citat: alister  u 10 Siječanj 2015, 21:57:48
Ako ti je sistem ozračen kako spada i ako osjetiš razlike u grijanju onda ti je termostat neispravan. Ako nema promjene u grijanju možda ti je jednostavno senzor ili kazaljka neispravna.
Moja Marea zakuca na pola kada se auto ugrije i ne mrda ni sa grijanjem ni na autoputu. Baš sam bio u Autriji za Novu po ovim hladnoćama.
e bogami ne znam onda, ali kazaljka ne mrda bez razloga jer uvijek kada ponavljam odreÄ'ene radnje mjenja se i njena pozicija (npr pali-gasi grijanje, ili Å¡altanje iz 4. u 5. i obrnuto).

grijanje se možda minimalno mjenja na način da kada naderem auto u jače okretaje jače i grije, a kada je na leru slabije grije ali grije dovoljno da je toplo, pa nekad i vruće (kad se dovoljno zagrije tj dugo vozi).

topolino

opiši proces kako si odzracio sistem
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

allenp

upalio i pustio malo da radi, otvorio čep ekspanzione, zatvorio ga ali ne do kraja tj da može izjednačiti pritisak izvana i iznutra, te napravio probnu vožnju tako, tj čekao da se otvori termostat.

jesam fulao i kako je trebalo ako da?
tj Å¡to da sad radim.

franjo-fritz

ex barava 1.4-12v ar 159 jtdm 2,4 oc.t. tuning brava 14.12v.80ks ex fiat tipo 20.16v . 16.8v 90ks  alfa164 20t  opel kadett 20.16v gsi ar 155 1,7-8vts.. 155 2,0-16ts. Honda civic 1,5 sedan projekt 250ks

topolino

 :facepalm: :facepalm: :tup
Ajd procitaj onu knjigu za vlasnika vozila koju dobis sa vozilom. Pogledaj u kazalu rashladni sistem.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

allenp

nemam tu knjigu, kako da onda odzračim sustav, molim pomoć, ne facepalm.
hvala!

evo guglam i našao sam ovo:
http://alfisti.hr/forum/index.php?PHPSESSID=a15189ce83e597c240d7b6e733e2636c&topic=6263.msg125862#msg125862

Å¡to bi trebalo biti ono Å¡to sam i napravio, ili?

the-rider

imas milijun topica po forumu kako se odzracuje...
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far the wall moves after you hit it.

topolino

Krenimo ispocetka. Imas li klimu? Cep za sipanje tekucine je na hladnjaku ili je na posudi pored motora?
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

allenp

da potražio sam milijun topica i svugdje vidim isto.
upali auto, pusti da otvori termostat i progrglja, zatim dosipaj Å¡to fali...

ako postoji caka molim da je netko razjasni, tj gdje je bila greška. otvorio sam čep ekspanzione, nemam ga na hladnjaku niti imam klimu, ostavio sam ga gore na posudi tek toliko da se ne prolijeva ali je bio odšerafljen, zatim sam vozio dok se nije otvorio termostat i još malo nakon toga, te se vratio doma nadotočit što je falilo.
nakon toga se razina nije  mjenjala dosad  (a ni sad).

cupavica lorena

nisi nasao pravu temu,nazalost,na hladnjaku imas cep za odzracivanje,isto tako i na crijevu od grijanja,auto ti nije odzracen i zato se ponasa tako kako se ponasa,ako neznas otidji nekome tko zna,mozda nije ni trebalo mijenjati termostat
ako nemate hobi,kupite fiat

topolino

Napuni sistem i ukljuci grijanje. Skini cepove za odzracivanje jedan je na hladnjaku drugi iza motora na crjevu prema kabini za njeno grijanje. Prvo ce izlaziti zrak, onda ce ici malo vode , pa opet zrak sa vodom zajedno. Kada pocne izlaziti samo voda kroz par sec bez mjehurica zacepi rupu vidom. Redosljed odzracivanja je hladnjak pa grijanje, motor ugasen i obavezno nadosipavaj vodu u posudu. Ako kod paljenja cujes kakvo zuborenje u kabini ili ponovo setanje kazaljke ponovi postupak. Odzracuj na ravnom i na hladan motor da si nespeces prste i mislim da nemoram napomenuti destilirana voda i antifriz.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD: