Bravo 1.6 JTD 16V Multijet - zamjena motora i kompatabilnost

Autor Blaster, 11 Siječanj 2020, 14:35:59

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Blaster

Pozdrav svima
Prije tri mjeseca sam postao vlasnik Brava 2008
Stao mi je motor nakon par tkm, prodavaču mobitel isključen... no i da ga naÄ'em, ne može mi niÅ¡ta pomoći trenutno...

Nema kompresije na cilindrima, a zupčasti navodno nije preskočio, vjerojatno se ne isplati ni kupovati djelove i slagati, mehaničar nije otvarao motor do kraja  da vidi stanje bregaste, klipova, i tih unutra djelova  jer sam.mu rekao da ne stojim najbolje s novcima,  prije 3mj sam kupio auto i istrosio se  nadajuci se da ce  auto s 160tkm posluziti jos godinu dvije.

Problem je Å¡to je auto 66kW (90 konja)  6 brzina i ne mogu  ni pronaći vitalne dijelove motora... svi servisi online ponude  dijelove s cijenom "na upit"  i nemju ih na zalihi
Da li je moguće  u tom Bravu  motor od 66kw  zamjeniti za onaj češči od 77kw  ili 88kw  za koje pronalazim i motore i dijelove i karambolirane, ako naÄ'em neÅ¡to
Vlasnik sam, ne kužim se baš u mehaniku, al doživio sam već sa jednim opelom prije par godina sličnu situaciju, pa sam naučio i osjetio osnovne pojmove i vrijednosti popravka.

Auto je uvoz iz Nizozemske, po nekim papirima a i CD od navigacije je na nizozemskom...  u papirima vidim oznaku motora 198a6000, a  to nigdje na svijetu ne pronalazim, neznam da li stvarno postoji, Å¡to je to?
Vidim da neki Bravo i Doblo imaju 77kw 6brzina A3000, pa neznam... jel bi mi itko mogao osposobiti Brava  ili da zovem otkup i bacim i zaboravim 3000e i par godina kredita.  Å to da radim?

Mike20

Prvo i osnovno, nisi ni utvrdio kakav je kvar. Motor ne ostaje bez kompresije na sva 4 cilindra samo tako. Jedino ako ima 700-800 000km ili ostao bez ulja.

Prvo vidi što je točno s motorom. Motor je mehanički isti ko i jače verzije, razlika može biti u diznama, turbu i SW ecu motora.


g3ar

Ako možeš provozaj se do bertola (Sebastijan - seb) tu je kod nas na forumu. http://bertol-automobili.hr ako netko zna talijane onda je to on
<3JTD

147

Citat: Blaster  u 11 Siječanj 2020, 14:35:59
Pozdrav svima
Prije tri mjeseca sam postao vlasnik Brava 2008
Stao mi je motor nakon par tkm, prodavaču mobitel isključen... no i da ga naÄ'em, ne može mi niÅ¡ta pomoći trenutno...

Nema kompresije na cilindrima, a zupčasti navodno nije preskočio, vjerojatno se ne isplati ni kupovati djelove i slagati, mehaničar nije otvarao motor do kraja  da vidi stanje bregaste, klipova, i tih unutra djelova  jer sam.mu rekao da ne stojim najbolje s novcima,  prije 3mj sam kupio auto i istrosio se  nadajuci se da ce  auto s 160tkm posluziti jos godinu dvije.

Problem je Å¡to je auto 66kW (90 konja)  6 brzina i ne mogu  ni pronaći vitalne dijelove motora... svi servisi online ponude  dijelove s cijenom "na upit"  i nemju ih na zalihi
Da li je moguće  u tom Bravu  motor od 66kw  zamjeniti za onaj češči od 77kw  ili 88kw  za koje pronalazim i motore i dijelove i karambolirane, ako naÄ'em neÅ¡to
Vlasnik sam, ne kužim se baš u mehaniku, al doživio sam već sa jednim opelom prije par godina sličnu situaciju, pa sam naučio i osjetio osnovne pojmove i vrijednosti popravka.

Auto je uvoz iz Nizozemske, po nekim papirima a i CD od navigacije je na nizozemskom...  u papirima vidim oznaku motora 198a6000, a  to nigdje na svijetu ne pronalazim, neznam da li stvarno postoji, Å¡to je to?
Vidim da neki Bravo i Doblo imaju 77kw 6brzina A3000, pa neznam... jel bi mi itko mogao osposobiti Brava  ili da zovem otkup i bacim i zaboravim 3000e i par godina kredita.  Å to da radim?

https://www.bonassindijelovi.com/product/complete-engine-bravo-1-6-mjtd-198a6000-90-cv/

Mike20


147


Boxer

Preskočio remen i polomilo je klackalice. Promjeni mehaničara, nije to 20 godina star auto pa da ga samo tako otpiše mehaničar bez točne dijagnoze
Dijagnoza postavljena, lijek se još traži...

Memphis

imaš otpada i ekipe kaj uvoze dijelove iz italije i dr. kod njih možeš naći drugi motor. Da se sve nać al najbolje da vidiš kaj je sa tvojim jel isplativije slagat ili drugi motor.

Mike20

Ja nebi mijenjao motor ako ima malo km, ali STVARNIH km. Ako je to što bocer veli, to se jednostavno i jeftino (koliko kome to može biti) složi. Nema tu filozofije prevelike

Boxer

Ma ti motori su nepoderivi, nešto se desilo tu samo treba prvo utvrditi što
Dijagnoza postavljena, lijek se još traži...

Blaster

Unutar motora su dosjedi bregaste oÅ¡li,  dakle nemam na Å¡to staviti bregastu i generalka i popravci ne dolaze u obzir jer nemam Å¡to popravljati. Tvrdi, sivi ljev kučiÅ¡ta motora je oÅ¡tečen iznutra  vjerojatno usljed raspadanja klipa i svega.
Zupčasti NIJE preskočio, u FAZI JE, a u maÅ¡ini totalan kaos, ni jedan klip nije cijeli, hidropodizači, ventili, sve, sve, kao da je bomba pukla.  Uzrok kvara mi viÅ¡e nije bitan, auto je stao u vožnji bez zvuka eksplozije, očekivao sam da je to ko na filmu, da se čuje nastanak tako velikog kvara. Jel to do mene,  do sreće,  do mehanike, do loÅ¡eg proizvoÄ'ača...  a kažete da te maÅ¡ine idu po 700-800 tkm   ugl,  nije mi sad do CSI istrage.

Ko laiku, vlasniku, recite mi molim vas,  vaÅ¡e miÅ¡ljenje o zamjeni motora.
To je tema posta
staviti nutra 88kw (naÅ¡ao sam jedan)   može se naći i 77kw   nažalost, 66kW original motor nije dobavljiv,  a  dati 20 000kn  za motor  nije otvorena opcija. 

Neki dečki me uvjeravaju da je to sve isto... 66 77 88 kw
Oke, neka je ista getriba,  Å¡to je sa kompjuterom i ubrizgavanjem goriva ?
Nebi li po nekoj logici trebao viÅ¡e goriva dovoditi u motor (ako stavljam jači,  moj trenutni motor je najslabiji motor u seriji)   viÅ¡e zraka, jača turbina....  meni se to sve skupa ne čini isto.
Da li je netko imao iskustvo s zamjenom motora?
Ko da sam opet napisao prvi post ispočetka.

Boxer

Ako imaš 77kw auto i staviš mu 88kw motor imat ćeš i dalje 77kw auto
Dijagnoza postavljena, lijek se još traži...

Mike20

Tak je. Čak su možda i dizne iste, eventualno turbina.

Tom

66, 77 i 88 kw su mehanikom isti motori.
Razlike: 66 i 77 imaju iste dizne, isti turbo, razlike u kompu motora.
88 kw ima drukčije dizne, veći turbo, koliko sam primijetio ima oblikom drugačiji senzor radilice i nešto veču lamelu.
Da bi ugradio 88 kw trebaÅ¡ takav kompletan motor s dizmana i turbom, crijevo zraka prema turbu i od turba prema intercoleru (daju se i ova navuči) komp, instalaciju struju motora do kutije, lamelu, ključeve i čitač koda od auta u kojem je bio motor ili dati nekome da ti skine kod. TakoÄ'er od 88 kw trebaÅ¡ mjerač protoka zraka i senzor pritiska jer će pokazivati greÅ¡ku ''količina zraka nizak signal'' ili tako neÅ¡to. I na kraju treba napraviti proxi proceduru da sve poveže.

Edit:
Zaboravio sam, treba takoÄ'er pripaziti i na tip turba, točnije aktuator. Neki imaju na struju neki na vakuum. Ako je tvoj 66 kw ima vakuum i čak mislim da nema VNT, pa trebaÅ¡ i crijeva, ventil...
Moj je bio 88 kw, on je imao elektromor
Elektronika radi na sivi dim. Kad taj dim izađe... više ne radi...