Punto 55 - Temperatura

Autor eLaCiD, 11 Srpanj 2020, 09:22:22

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

eLaCiD

U zadnje vrijeme sam primjetio (kako su počeli malo topliji  dani da mi se temperatrura motora znatno brže diže Å¡to je i normalno. Ventilator pali kao i obično na polovici instrumenta temperature, 
Sad je problem u sljedećem :
Koji puta održava temperaturu na radnoj (polovica skale instrumenta) ventilator pali-gasi.
Drugi puta ventilator se ne gasi nikako, a temperatura ide do 3/4 skale. i ne pada. Tek nakon duže vožnje  (pol sata) cca 2500 RPM temperatura padne na 1/2 skale.
Prošle godine u isto vrijeme temperatura je uvijek bila na 1/2 skale ventilator pali-gasi.
Promijenio termostat, isto. Pumpa vode promijenja prije cca 5000 km.
Imam osječaj kao da ide u pregrijavanje. Inače sve ostalo normalno, potrošnja goriva i ulja kao i prije. Antifriz na normali.
098  38 77 11
elacid@net.hr

dinko1981

Mozda pumpa/impeler proklizuje, nebi me cudilo da je novi dio skart a mozda je i rashladni sustav negdje djelomicno zastopan. Eto onako na prvu....

topolino

Ili ti brtva glave lagano propusta
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

eLaCiD

Citat: topolino  u 11 Srpanj 2020, 15:10:55
Ili ti brtva glave lagano propusta
Kakve veze bi imala brtva sa tim simptomima. Ne gubi vodu i ne nebija kompresiju u kiler ?
098  38 77 11
elacid@net.hr

Memphis

A jel ti temeprature diže kad stojiš ili kad se voziš? Jel radi grijanje?

Mike20

Ako se temp digne na mjestu, a spusti u vožnji, ne uključuje ti se ventilator kako bi trebao. Promijeni njegov termoprekidač.


eLaCiD

Citat: Memphis  u 11 Srpanj 2020, 21:22:15
A jel ti temeprature diže kad stojiš ili kad se voziš? Jel radi grijanje?
Temperatura umestu na ler gasu doÄ'e do 1/2 skale (radna temperatura) i tu se uključi ventiltor. I tako održava temperaturu po sistemu pali-gasi. uvijek na 1/2 skale. Grijanje radi. Koji puta u vožnji ode na 3/4 skale i ventilator stalno radi ali ne može spustiti temperaturu na normalu. Jedino u vožnji nakon cc 15 minuta do pol sata temperatura padne na normalu vjerojatno radi protoka zraka uslijed vožnje.
098  38 77 11
elacid@net.hr

eLaCiD

Citat: Mike20  u 12 Srpanj 2020, 07:06:00
Ako se temp digne na mjestu, a spusti u vožnji, ne uključuje ti se ventilator kako bi trebao. Promijeni njegov termoprekidač.


Ventilator pali normalno nije do termo prekidača.
098  38 77 11
elacid@net.hr

Memphis

A jel znaš čiji termostat i pumpu si stavio? Saće na kileru su čiste?

Memphis

Citat: eLaCiD  u 12 Srpanj 2020, 08:16:04
Temperatura umestu na ler gasu doÄ'e do 1/2 skale (radna temperatura) i tu se uključi ventiltor. I tako održava temperaturu po sistemu pali-gasi. uvijek na 1/2 skale. Grijanje radi. Koji puta u vožnji ode na 3/4 skale i ventilator stalno radi ali ne može spustiti temperaturu na normalu. Jedino u vožnji nakon cc 15 minuta do pol sata temperatura padne na normalu vjerojatno radi protoka zraka uslijed vožnje.
Ja sam imao gotovo isti problem ljeti a problem je bio u termostatu (OE Mahle). Nakon njega stavio sam Vernet i od tad nemam više taj problem jer on ima 5 stupanjeva manju radnu temperaturu od drugih termostata ali će ti zato zimi kazaljka biti nešto niže.

Mahle ti je full otvoren na 100C a  Vernet na 95C.

eLaCiD

Pumpa je gore već godinu dana, ne sjećam se. Termostat je A.I.C. Competition Line kupljeno kod Tokića. Promijenjen je baš radi tih simptoma ali ista stvar i dalje.
098  38 77 11
elacid@net.hr

eLaCiD

Kiler je gore već cca 8-9 godina.
098  38 77 11
elacid@net.hr

Memphis

Citat: eLaCiD  u 15 Srpanj 2020, 18:59:14
Pumpa je gore već godinu dana, ne sjećam se. Termostat je A.I.C. Competition Line kupljeno kod Tokića. Promijenjen je baš radi tih simptoma ali ista stvar i dalje.
Jel se sjećaš kak izgleda?


eLaCiD

Termostat ko termostat, izgleda ko ovaj na tvojoj slici  :smile:
098  38 77 11
elacid@net.hr

Memphis

Nije isto. Pitam te zato kaj AIC ne radi termostate već pakira tuÄ'e. ImaÅ¡ svega 3 vrste termostata za punta. Mahle, Vernet i kinez (možda radi netko brandirani ali to sve žnj marke pakiraju) ostali svi prepakiravaju.

Ako je ko ovaj desni onda ti je problem u termostatu. Ja sam imao problem sa temperaturom i pregrijavanjem borio sam se godinu dana sa time i izmjenio cijeli rashaldni sustav. IzmeÄ'u ostalog imao sam slučaj ko tvoj i problem je bio u termostatu kako sam ti gore napisao. Izmjenio sam ih jedno 5 čak i modificirao da otvaraju ranije dok nisam skužio u čemu je bio problem (kod mene je bilo kompleksnije). 

Jedino ti Vernet od svih termostat drži radnu temp. niže a izgleda ti kao ovaj lijevi.