Motori s ugrađenim plinom i vožnja na plin

Autor mikeg20, 29 Listopad 2007, 21:30:58

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 2 Gosti pregledava ovu temu.

che

Malo o onome da je vožnja na plin opasna...Ekipa iz ADAC-a je napravila test na zafiri plinašici jer su htjeli dokazat da auto na plin nije bomba na kotačima... Direktan sudar pri ne znam kojoj brzini, ništa...plin kroz ventil kontrolirano izlazi, nema opasnosti od eksplozije..e onda su napravili što bi ja destruktivac napravio, a to je da ako nećeš sam gorit onda ćemo te zapalit...i tako su zapalili zafiru, i ništa..nema explozije...samo vatra i to je to...


mikeg20

Pa Å¡vabe po testu zaostaju za nama-mi mislili stavit na bocu ventil sa cijevi usmjerenoj prema van na staržnjoj strani auta  i kad se otvori ventil, zapalit plin svječicom da bude kao mlazni pogon-al nije htjelo goriti ha, ha, ha, ha, ha, ha ,ha, ha, ha, ha.......

zok

Pa niti obična plinska boca za kučanstvo neče eksplodirati u vatri ukoliko nije otvoren ili oštečen ventil.
Reko mi frend koji je vatrogasac (ako laže on,lažem ja),da su na obuci morali kroz vatru sa punim plinskim bocama.
Jedini plinski sustavi koji su se zapalili su oni nestručno i ilegalno ugraÄ'eni.

topolino

ha.ha- mikeg usporeÄ'ujeÅ¡ sebe sa 113 ks i onaj mlinac za kavu od tdi-a sa 75 ks. pa to bi i peglica potroÅ¡ila. zok ostavi ti bocu plina u požaru da se grije. nakon par min. BUUM !!! na boci mesingani ventil popusti pod tlakom plina i plin izlazi van, zbog temperature se zapali i gori. kada se boca isprazni tj. kada se tlakovi van i unutar boce izjenaće viÅ¡e nema pritiska koji gura plamen od boce pa plamen nema otpora da uÄ'e u bocu i zapali plin u boci. pa dobiÅ¡ buum. Zlatno pravilo sa svim bocama koje sadrže zapaljive plinove pod tlakom. prazna boca je opasnija od pune. Jer nikad nije prazna uvijek ima plina u njoj samo je tlak u boci jednak vanjskom pa plin neizlazi iz boce.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

FileFixer

Jedno pitanje... U voznom parku imam Fiat Bravo 1.4 koji je kupljen proÅ¡le godine, polovni u fenomenalnom stanju. Ima ugraÄ'en plin, ali nije atestiran. Plinska instalacija je tip-top, sve ćisto i uredno, automatika radi bez greÅ¡ke kao i samo auto. Registracija mu istiće krajem veljače i sad bi to trebalo na atest, tj. da se dobije potrebna dokumentacija i registrira auto po propisu. S obzirom da auto nema atestiran plin, tj. plinsku instalaciju, zanima me koja je procedura da bi se napravio atest?

                          E=mC^2 +/-3dB

zzip

moraš imati papire o ugradnji plina ... od servisera koji ga je stavio... to sve priložiš i platiš 1051kn...

FileFixer

Kod kupnje auta nikakve papire o ugradnji nisu priloženi uz auto?! Ova 1051 KN nije problem... Mogu li se dobiti papiri u nekom ovlaÅ¡tenom servisu koji će pregledati instalaciju i na osnovu ispravnosti, izdati papire koji potvrÄ'uju ispravnost plinske instalacije?

                          E=mC^2 +/-3dB

zzip


mikeg20

Citat: topolino  u 04 Siječanj 2008, 22:46:45
ha.ha- mikeg usporeÄ'ujeÅ¡ sebe sa 113 ks i onaj mlinac za kavu od tdi-a sa 75 ks. pa to bi i peglica potroÅ¡ila. zok ostavi ti bocu plina u požaru da se grije. nakon par min. BUUM !!! na boci mesingani ventil popusti pod tlakom plina i plin izlazi van, zbog temperature se zapali i gori. kada se boca isprazni tj. kada se tlakovi van i unutar boce izjenaće viÅ¡e nema pritiska koji gura plamen od boce pa plamen nema otpora da uÄ'e u bocu i zapali plin u boci. pa dobiÅ¡ buum. Zlatno pravilo sa svim bocama koje sadrže zapaljive plinove pod tlakom. prazna boca je opasnija od pune. Jer nikad nije prazna uvijek ima plina u njoj samo je tlak u boci jednak vanjskom pa plin neizlazi iz boce.
Pardon, bio je tdi 4-orka sa 110ks, crvena slova DI ili samo I

mikeg20

Citat: FileFixer  u 05 Siječanj 2008, 00:57:48
Kod kupnje auta nikakve papire o ugradnji nisu priloženi uz auto?! Ova 1051 KN nije problem... Mogu li se dobiti papiri u nekom ovlaÅ¡tenom servisu koji će pregledati instalaciju i na osnovu ispravnosti, izdati papire koji potvrÄ'uju ispravnost plinske instalacije?
Naravno da može, al mora plin biti ugraÄ'en da zadovoljava sve one sutnice, da plinski lajtungi nisu bliže od 30 cm od ispuha, da je dobro izveden oduÅ¡ak sa boce gdje je ventil i mjerač itd. TrebaÅ¡ nekoga tko će ti ispisati papire da ti je on to ugradio i nemaÅ¡ problema

FileFixer

Thx... Na autu je sve izvedeno kako treba, lajtunzi i sve instalacije su i viÅ¡e od 30 cm udaljeni od grane, oduÅ¡ak je izveden kako treba, boca je propisno upakirana umjesto rezervnog kotača, plinske cijevi su besprijekorne, elektronika isto tako, auto radi bez greÅ¡ke, ulazni ventil za plin je stavljen na zadnji branik s donje desne strane, ima plastični čep, ne puÅ¡ta plin... Sve je napravljeno kao u servisu (najvjerojatnije i je)... Može li taj netko biti ovlaÅ¡teni servis koji će izvrÅ¡iti pregled plinske instalacije i ispisati dokumentaciju i naplatiti po nekoj cijeni koja je odreÄ'ena za takvo neÅ¡to ili moram tražiti nekoga koji to radi na principu "daj 100 eura" pa ćemo rijeÅ¡iti?
Nije valjda da se ovlaÅ¡teni s tim ne bave i da ću, ako ne naÄ'em nekoga sa strane, morati cijelu instalaciju vaditi i kupovati novu u ovlaÅ¡tenom servisu, da bi dobio dokumente? Naravno... to će onda masno koÅ¡tati, a s ovom instalacijom koja je ispravna, će se igrati djeca oko zgrade...

                          E=mC^2 +/-3dB

mikeg20

Mislim da neide to redovnim putem, nego vanrednim. Pa instalacija ganc nova za taj auto bi ispala oko 5000kn+atest.
Javim ti na PM da si pitaš što i kako se da napraviti

FileFixer


                          E=mC^2 +/-3dB

zok

Znam da kasnim,ali nije me dosta dugo bilo.
Ja sam čuo da auti uveženi izvana sa plinom,mora im se samo boca zamjeniti,ali to sam samo načuo.
Vjerojatno postoje i bezbbolniji načini

Boxer

2.4 jtd, potrošnja smiješna problema s plinom nema :bravo: :bravo: :bravo: a plinaši bi mogli da mi auto dimi samo gledat dim na auspuhu al što ću kad slabo dimi :neznam:
Dijagnoza postavljena, lijek se još traži...