Ulje za mjenjac

Autor luka78, 05 Lipanj 2015, 14:49:25

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

luka78

Pozdrav,

Kao sto napisa neki dan, sipao sam Liqu Molly, ali nisam zamjenio ulje u mjenjacu. Vec je bio kraj radnog vremena pa nismo stigli. Sada trebam na duzi put, pa bi i to odradio, ali nisam u prilici ici do svog servisa pa bi to uradio kod kolege koji ima svoju radionicu. Po uputstvu pise da u mjenjac ide ulje SAE 75W-85, API GL 4 PLUS.
Medjutim, gdje god sam trazio ima samo 75W-80 ili 75W-90, e sada, koje je "blize" propisanoj gradaciji? Ovaj moj kaze ma sipaj Modricu Hipoidno 90, neces imati problema.

Hvala

venom

Tutela zc 75 synth ima gradaciju 75W-80, ali sada čitam da je api gl5, a do nedavno je pisalo api gl4...

http://www.pli-petronas.eu/products_list.aspx?brand=TUTELA&idLingua=2

luka78

Citat: venom  u 05 Lipanj 2015, 15:07:50
Tutela zc 75 synth ima gradaciju 75W-80, ali sada čitam da je api gl5, a do nedavno je pisalo api gl4...

http://www.pli-petronas.eu/products_list.aspx?brand=TUTELA&idLingua=2

Po specifikaciji meni pise TUTELA CAR TECHNYX, ali ga nema nigdje, to kazem...Samo imaju 75W-80 ili 75W-90 ili sto bi ovaj moj rekao Modrica...Ne ceka mi se dan-dva da naruce...

topolino

Moj mjenjac na hyundaiju trazi isto 75w-85 GL4+ ja sam sipao elf 75w-80 GL4+ i do sada nema problema. Sipao prije 15 000km+
Imas castrol sa specifikacijom 75w85 GL4+.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

marloz

Citat: luka78  u 05 Lipanj 2015, 15:13:06
Po specifikaciji meni pise TUTELA CAR TECHNYX, ali ga nema nigdje, to kazem...Samo imaju 75W-80 ili 75W-90 ili sto bi ovaj moj rekao Modrica...Ne ceka mi se dan-dva da naruce...

Ima ga u tokića na slavonskoj ... Velik izbor tutele i selenie

Mike20

Ne znam jel mu se iz Doboja isplati potegnuti do Zagreba radi ulja  :lol

NaÄ'i prvo ulje koje zadovoljava specifikacije, nemoj baÅ¡ bilo Å¡to trpati, to ulje se mijenja jednom na 100-120 000 km i tu ne vidim nekog razloga za uÅ¡tedu. Ja sam ubacio Tutelu.

marloz

Lapsus nisam vidio da je kolega iz doboja ...
Al u svakim slučaju ga ima u tokiću  :D

AntonioK

ako kome zatribaju specifiiacije....

luka78

Citat: Mike20  u 19 Lipanj 2015, 10:27:15
Ne znam jel mu se iz Doboja isplati potegnuti do Zagreba radi ulja  :lol

NaÄ'i prvo ulje koje zadovoljava specifikacije, nemoj baÅ¡ bilo Å¡to trpati, to ulje se mijenja jednom na 100-120 000 km i tu ne vidim nekog razloga za uÅ¡tedu. Ja sam ubacio Tutelu.

Ubaceno Liqui Moly SAE 75W-90 (GL5) ;-)

topolino

Ou dear  :facepalm:
Sigurno neznas sta znaci API GL4/+ i GL5
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

luka78

Citat: topolino  u 20 Lipanj 2015, 20:33:01
Ou dear  :facepalm:
Sigurno neznas sta znaci API GL4/+ i GL5
Pa to i izbacuje kao preporuka Liqu Molly za ovo vozilo? Mislim, nisam ja sipao, u servisu su. Sto, sta ne stima?

topolino

Ulja sa oznakom GL5 imaju aditive koji nagrizaju obojene metale mesing, bakar, itd... uglavnom u konacnici rezultira prekomjernim trosenjem sihrona, a kod starijih mjenjaca pucanjem lezaja. Novija ulja imaju kao manje agresivne aditive, ali opet isto sr. samo drugo pakovanje. Meni su u fiat servisu hteli uvaliti 5l tutela znc 75W/85 GL5 za mjenjac od punta mk1 u koji ide oko 2l. Nakraju sam inzistirao na tutela 80W/90 GL4 kao sto pise u manualu i dobio odgovor da se to ulje vise nekoristi. Otisao u iveco servis i uzeo tutelu 80W/90 GL4. Na hjundaiju sam jedan mjenjac skupljao po cesti, a drugi je dobio po nosu zbog GL5.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

Mike20

Citat: luka78  u 21 Lipanj 2015, 09:10:17
Pa to i izbacuje kao preporuka Liqu Molly za ovo vozilo? Mislim, nisam ja sipao, u servisu su. Sto, sta ne stima?

Mislim da će ti radi toga ulja otpasti kotač  :lol

Imaš primjer na alfistima, čovjek umjesto Selenie u motor stavio ELf ulje i nakon par dana otpao mu kotač, al ozbiljno

luka78

Hvala. Izem ti majstore!

robert_zd

#14
Trebam informaciju jel ima negdi kod nas kupiti Red Line MT-85 Manual Transmission Lubricant (75W85 GL-4)  Kolege sa engleskog foruma kazu da je odlicno ulje za mjenjac, mnogo lakse se mijenjaju brzine a iste specifikacije kao tutela.