Punto mk1 mali "servis" par pitanja

Autor Skoda90, 05 Prosinac 2016, 18:16:15

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Memphis

Citat: topolino  u 24 Prosinac 2017, 00:27:19
Si siguran za koja trzista se dobiva roba? Starijih fiata ima jos samo u suhim klimama, grcka pa juznije. Zato svaki novi termostat otvara prije 80â,,ƒ jer bi u protivnom prokuhao brzo. Ja sam za zvog starog hyundaija nasao 3 termostata, 75â,,ƒ, 82â,,ƒ i 88â,,ƒ, naravno za kupit je bilo jedino 75â,,ƒ. Jedino pouzdano rijesenje je R4 termosstat.
Da, za Punta mk1 svi benzinci osim GT-a nema drugog termostata osim 87 C. Ima ljudi koji sami prepravljaju termostate da ranije otvara ali to je druga priča. I ne otvara na 80 nego počne otvarat na 87 svaki. Ja sam kuhao viÅ¡e istih različiti proizvoÄ'ača i svi počnu na deklariranoj temperaturi otvarat a kasnije svaki funkcionira drugačije. I neće auto zakuhat ako ga voziÅ¡ u Grčkoj di je toplo i te fore jer radna temperatura ne ovisi o tome već o opitmalnom radu motora odnosno sagorijevanju zato postoji rashladni sustav koji se brine da auto ne zakuha. Å ta sad ti odeÅ¡ u Grčku sa autom iz "HR tržiÅ¡ta" i auto će ti zakuhat jer je tam toplije? Je kako da ne ...

Postoji različitih termostata (temperatura) na više istih motora ovisno o verziji motora kao npr. kod Mercedes al to je sad priča za sebe. Tak da to nije ništa novo ali za Punto koliko ja znam ne postoji više vrsta termostata osim 87 C ne samo mk1 nego i mk2 te ostali motori koji si izvedeni iz tog FIRE motora kao 1.2 i 1.4 16V. I za R4 imaš 4 ista termostata koji otvaraju na različitim temperaturama ovisno o godištu al to ne znači da je za sve aute isto kao i za Punto. Ne kužim kakve R4 ima veze sa njegovim Puntom i zašto bi to bilo najbolje?


topolino

R4 je jedina pouzdana opcija jer izgleda "novi" termostati za fire motor nisu bas ispravni. Na mk1 i 2 sam mjenjao termostate i ni jedan nije radio 100% kako treba. I nakon 2/3 zime se raspala gumica na ventilu i opet ista prica.
ex giallo 126 Polski fiat, e rosso Ritmo 105 TC :D
Face free dude :DD:

Memphis

A za 70 kn ne možeš ni očekivat više. Vernetovi su dobri on isto radi te za R4.

Skoda90

#273
Danas bio u sopingu uzeo sam novi termostat i "senzor"

Kontam da mi je dao krivi senzor?

Na starom pisu sljedece oznake: fiat,12-24v,40_01,meclix c 6

Termostat stavljen ali kontam da cu ostavit tako do sutra da diht masa odradi svoje.



Edit: izgleda da bi po katalogu od faceta trebalo pasat?
http://catalogo.facet.eu/facet/dettaglio/home/DettaglioProdotto/7.3000

FIAT   PUNTO I 55 1.1   176 B2.000    09/1993-09/1999   Q20 - WATER TEMPERATURE SENDER

Memphis

#274
Diht masu nisi trebao ni stavljat samo namazat brtvu ivasimom. Inače Behr termostat je prva ugradnja.

Dao ti je dobar indikator, original indikator je Veglia 4001


Skoda90

Prvi put cujem za taj "ivasim",antifriz je dosta nagrizao blok gdje sjeda termostat tako da sam isao na diht masu kao i prosle godine kad sam mijenjao termostat i nije nigdje curilo  :neznam:
Ujutro sam odma nalio antifriz ozracio sve kak spada i evo na slici gdje se upalio ventilator!



Indikator radi samo mi se cini da opet ne pokazuje dobro ali nisam jos siguran.
U voznji je temp bila na prvoj crti sredine,nakon sto se malo ohladio opet sam ga provozao i opet dodje do te prve srednje crte i tu stoji ali mi to sad nije neko mjerilo jer je vani 10+C tako da budem vremenom vidio kako ce se ponasat!


Tooutman

Pa na slici ti je u idealnom stanju tj 90 stupnja. Sad ili je 1 mm iznad ili ispod to je nebitno. Bitno da pali ventilator u drugu brzinu i odrzava temperaturu te naravno pusti ti toplinu u kabinu.
Italia Corse na 2 kotača tracking
https://www.strava.com/clubs/263699

eLaCiD

Citat: Tooutman  u 28 Prosinac 2017, 12:11:46
Pa na slici ti je u idealnom stanju tj 90 stupnja. Sad ili je 1 mm iznad ili ispod to je nebitno. Bitno da pali ventilator u drugu brzinu i odrzava temperaturu te naravno pusti ti toplinu u kabinu.

Mk1 ima samo jednu brzinu ventilatora. Nije pitanje jel pali ventilator nego kad otvara termostat. Termo prekidač ventilatora ujključuje se na 87°C ali pitanje je koliko vremerna  treba da doÄ'e do te temperature. U slučaju da je termostat na glavi stalno otvoren motor većinu vremena radi debelo ispod radne temperature i samo je dosegne povremeno napr. stajanje u koloni no čim izaÄ'eÅ¡ na otvorenu cestu motor je radi otvorenog termostata opet "u hladnom".
098  38 77 11
elacid@net.hr

Tooutman

Pa rekao je da ga je zamjenio pa bi trebao otvarat i zatvarat ispravno. Ovo za jednu brzinu nisam znao za punto 1, učim   :grinning-smiley-043:
Italia Corse na 2 kotača tracking
https://www.strava.com/clubs/263699

eLaCiD

Citat: Tooutman  u 28 Prosinac 2017, 14:05:07
Pa rekao je da ga je zamjenio pa bi trebao otvarat i zatvarat ispravno. Ovo za jednu brzinu nisam znao za punto 1, učim   :grinning-smiley-043:


Zamijenio ga i trebao bi otvarat i radit ispravno... to je jako uvjetno za prihvatiti  :smile:.
Kad je kazaljka termometra kao gore na slici, znači negdje na polovici  onda je motor u radnoj temperaturi. Tu je otvoren termostat i uključen termoprekidač ventilatora. ÄŒim temperatura na termostatu padne ispod 87°C termostat se zatvara i ventilator isključuje. Drugim rječima kiler je isključen iz rashladnog sistema. Prema tome ostaje samo cirkulacija unutar motora i održavanje radne temperature. U slučaju da na otvorenoj  cesti kazaljka na termometru ode dosta ispod 1/2 onda je temperatura motora ispod 87°C Å¡to baÅ¡ i nije realno ako je termostat zatvoren i kiler isključen iz sustava hlaÄ'enja.
Rezime.. ako je kazaljka termometra stalno oko 1/2 gore dolje mm, dva onda je sve OK. Ako varira odnosno na otvorenoj cesti pada na 1/4 onda je termostat stalno otvoren pa makar bio najnoviji i dva puta promijenjen..
098  38 77 11
elacid@net.hr

Skoda90

Decki budem vidio sljedecih par dana kako ce se ponasat temp. u odnosu na prije pa napisem da li je sve ok.
Primjetio sam da se ventilator uvijek jednako cuje tako da je kako kazes samo 1 brzina!
Vezano uz paljenje ventilatora,ja sam mislio da se on pali na 90+C tj na 3/4 kad dodje kazaljka ali sam ocito negdje krivo procitao...

eLaCiD

#281
Citat: Skoda90  u 28 Prosinac 2017, 14:36:46
/cut
Vezano uz paljenje ventilatora,ja sam mislio da se on pali na 90+C tj na 3/4 kad dodje kazaljka ali sam ocito negdje krivo procitao...

Ventilator (ako je ternoprekidač ok) se pali na 87°C.
Termostat otvara na 87°C
S obzirom da se antifriz dok doÄ'e od glave kroz kiler do termoprekidača rashladi za par stupnjeva u tom slučaju temperatura motora kad se ventilator uključuje je negdje cca 90°C i to je negdje 1/2 na termometru cca mm viÅ¡e

Bez obzira ako voziÅ¡ po gradu ili si na otovorenoj cesti na termometru kazaljka uvijek mora biti na viÅ¡e manje 1/2.  Jedino po gradu ili ako si u koloni ono stani-kreni ventilator će se ćešće paliti (to osjetiÅ¡ kad si u leru po zvuku motora). Na otvorenoj cesti ventilator se gotovo nikad ne pali (temperatura je regulirana otvaranjem-zatvaranjem termostata.
098  38 77 11
elacid@net.hr

core3i

Citat: eLaCiD  u 28 Prosinac 2017, 14:00:52
Mk1 ima samo jednu brzinu ventilatora.
Kako koji - talijanska posla - msm da modeli sa klimom imaju dvije brzine - kod mene je sa dvije brzine na 55.

eLaCiD

Citat: core3i  u 28 Prosinac 2017, 15:25:30
Kako koji - talijanska posla - msm da modeli sa klimom imaju dvije brzine - kod mene je sa dvije brzine na 55.

Djelomično točno  :smile:
Ovak.. u originalu svi Mk1 (bez klime) imaju ventilator kilera sa jednom brzinom
Mk1  1.1 SPI 8V sa klimom isto ima jednu brzinu
Svi ostali Mk1 sa klimom imaju dvije brzine.
Ako je tvoj 55 sa klimom (1.1 SPI 8V)  u originalu onda ima jednu brzinu. Znači ako imaÅ¡ dvije brzine u meÄ'uvremenu je "nadograÄ'en" Å¡to i nije neki problem jer je razlika samo u termoprekidaču, i motoru ventilatora. Nadogradnja od 10 minuta posla   :ok1:
098  38 77 11
elacid@net.hr

Memphis

Citat: Skoda90  u 28 Prosinac 2017, 11:42:20
Prvi put cujem za taj "ivasim",antifriz je dosta nagrizao blok gdje sjeda termostat tako da sam isao na diht masu kao i prosle godine kad sam mijenjao termostat i nije nigdje curilo  :neznam:
Ujutro sam odma nalio antifriz ozracio sve kak spada i evo na slici gdje se upalio ventilator!



Indikator radi samo mi se cini da opet ne pokazuje dobro ali nisam jos siguran.
U voznji je temp bila na prvoj crti sredine,nakon sto se malo ohladio opet sam ga provozao i opet dodje do te prve srednje crte i tu stoji ali mi to sad nije neko mjerilo jer je vani 10+C tako da budem vremenom vidio kako ce se ponasat!


Ako je tako onda je sve ok. Past će kazaljka još niže kad će biti vani minus.
Jel si gledao jel stari termostat ostao otvoren?
Citat: eLaCiD  u 28 Prosinac 2017, 14:55:05
Bez obzira ako voziÅ¡ po gradu ili si na otovorenoj cesti na termometru kazaljka uvijek mora biti na viÅ¡e manje 1/2.  Jedino po gradu ili ako si u koloni ono stani-kreni ventilator će se ćešće paliti (to osjetiÅ¡ kad si u leru po zvuku motora). Na otvorenoj cesti ventilator se gotovo nikad ne pali (temperatura je regulirana otvaranjem-zatvaranjem termostata.
Ne, kazaljka ne smije pasti ispod sredine izmeÄ'u 1/4 i 1/2. Tu je negdje 87C. Tak je meni kad je vani hladno a ventilator bi se trebao palit pri kraju druge kockice od 1/2.

Kazaljka od Punta ima veliki raspon prikaza temperature od 80-100.